Slevy na vícedenní pobyt:
3 - 4 noci: 10%
5 - 9 nocí: 20%
10 a více nocí: 30%
Nájezd na přístupovou "polní" cestu ze silnice je hrbolatý s větším stoupáním, ale sjízdný i za deště pro běžné osobní automobily i s přívěsem 3,5 m dlouhým (můj případ). Cesta je používána celoročně, tvoří ji bývalá a postupně zarůstající neudržovaná silnice. Při sněhu a náledí je potřeba větší opatrnosti a umu, ale na tuto cestu běžně jezdí normálními vozy i pár obyvatel blízké vesničky. Vozy SUV a podobné nemají žádný problém ani při největší nepřízni počasí.
Profil nájezdu ze silnice na přístupovou komunikaci technicky omezuje vjezd dlouhých obytných přívěsů (cca nad 4 m délky s dvounápravou uprostřed) za nízkým osobním automobilem. Není problém se vytočit a otočit, problém je v nájezdovém úhlu a terénní vlně ve vjezdu a v případném zadrhnutí se za podvozek auta, nebo přívěsu. Kratší přívěsy za SUV nebo dodávkou nemají s nájezdem ze silnice na přístupovou cestu problém. Karavan také najede bez problémů, stejně jako běžné osobní automobily bez přívěsu. Pochopitelně je zapotřebí opatrnost. Velkou výhodou je asistence spolujezdce a prvotní okouknutí terénu řidičem. Poté je přístupová cesta až k pozemku zcela bez potíží. Přístupová cesta pokračuje dál a je možné se na místo dostat z více míst. Tak či tak, na samotný pozemek se v současnosti nedá vjet přímo a parkuje se na přístupové cestě naproti. Proto je zde pouze možnost stanování.
Spojka mezi cyklotrasami vede podél pozemku, v okolí je dohromady cca 160 km cyklostezek.
Přímo na pozemku se nachází 800 m dráhy vhodné i pro bikros.
Poblíž (250 m) protéká říčka s rybáři, kachnami a nutriemi. Údajně zde jsou ryby od amurů přes kapry až po sumce a štiky. Ale znáte rybáře...
V okolí jednotek kilometrů je několik koupališť, Aquadrom, dále rybníky a pískovna.
V okolí je několik sportovněrelaxačních areálů s atrakcemi pro děti "všeho" věku
Okolí oplývá nečekanou spoustou zajímavých míst. Pro představu pár příkladů:
Křemencový vrch
CHKO České středohoří
Odpočinkové místo s rybníkem Elizabeth
Zámek Korozluky
Jánský vrch s vyhlídkou
Jezero a sportovně rekreační areál Benedikt
Celorepublikově známé „vybydlené“ sídliště Chanov
Hora Zlatník s vyhlídkou
Park Šibeník s rozhlednou vysokou 26 m, rozsáhlým 3D lanovým bludištěm, atd.
Rekordně nejtěžší přesunutý objekt na světě - děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie s vyhlídkou
Lesopark Hrabák
Braňanská pískovna
V ČR nejhlubší a 2. plochou největší umělé Jezero Most
Hrad Hněvín s rozhlednou a hvězdárnou
Koupaliště Ressl
Areál Matylda
Autodrom Most
Špinavě překrásná Venuše
V ČR 3. nejvýkonnější tepelná elektrárna Počerady (1000 MW uhlí + 840 MW paroplyn)
Nejstarší nalezené lidské obydlí v ČR Písečný vrch
Hora Raná (paragliding)
To vše a řada dalších míst do vzdálenosti 10 km vzdušnou čarou...
V okolí je několik areálů s možností in line bruslení
Hipodrom Most
V blízkém okolí je několik letišť pro sportovní létání, vyhlídkové lety a parašutismus.
V okolí je několik míst využívaných milovníky offroadu. Přímo na pozemku je po předchozí domluvě možné využít cca 800 m dlouhou krosovou dráhu pro kola, motorky a čtyřkolky. Velká část trati je sjízdná i malým terénním vozidlem typu Jimny a Samuraj.
- Rezervační systém NEUMÍ nastavit více stanů než jeden v rámci jedné rezervace, přesto je možné na pozemku umístit i jiný počet stanů. Z tohoto důvodu mě prosím kontaktujte předem pomocí "dotazů" a sdělte mi, kolik stanů chcete postavit.
- Přímý vjezd na pozemek je prozatím zahrazen betonovými patníky. Parkovat lze naproti na travnatém pásu příjezdové cesty. Přístupová cesta pokračuje dál a je tak možné se na pozemek dostat z více míst. Podle zájmu mohu pozemek zpřístupnit i pro karavany a obytňáky.
- Rozloha centrální zpevněné travnaté plochy k táboření je 15x20 m. Další místa lze dle libosti nalézt po celém pozemku, aniž by se stanaři vzájemně rušili. Místa ke stanování je opravdu dost, rozloha celého pozemku je 7000 m². Před lety zde několikrát tábořili i skauti. Pro omezení vzájemného rušení je dle filozofie bezKempu optimální počet jedna rezervace na celý pozemek, přičemž je jedno, zda by šlo o jeden, nebo 20 stanů jedné velké party bezKempařů. Stany je možné rozprostřít do několika částečně oddělených lokalit pozemku. Spaní pod širákem je vysloveně na vlastní nebezpečí kvůli zvěři, ale stojí za to. Auta lze parkovat podél celého pozemku na odlehlé straně příjezdové cesty, která je dostatečně široká.
- Pozemek není oplocen, a proto je volně přístupný i pro zvěř ze širokého okolí. Trvale zde žijí lišky a jezevci, pozemek tvoří jejich biotop. Při jakémkoli setkání se zvěří, prosím, zachovávejte klid, neprovokujte její obranné reflexy a dávejte jí dostatečný prostor k úniku. Zvěř je plachá a obvykle o nás ví dlouho dopředu. Nicméně se může stát, že si nás všimne až na poslední chvíli. Pak se lekne a v sebeobraně zaútočí. Je to důsledkem přehnaně tichého a nenápadného chování. Proto při pobytu ve svém zájmu přiměřeně hlučte – smějte se, smrkejte, odkašlávejte, kýchejte, prozpěvujte si, podupávejte si do rytmu, bavte se a zatleskejte si, dáváte tím všem najevo, že jste tady a „moudřejší ustoupí“. Souboj se srncem, ani s jezevcem nevyhrajete jen tak, pokud vůbec. Blízkost zvěře lze rozpoznat podle vydávaného hlasu. Srnci békají, lišky štěkají, jezevci mručí, prasata chrochtají. Lišky a jezevci jsou šelmy, jezevec dokonce naší největší lasicovitou šelmou vážící až 20 kg. Stejně jako je zapotřebí nepodceňovat bezpečnost, je zapotřebí nepodceňovat hygienu, protože zvěř může být infikovaná.
- Suchý záchod se nalézá v severozápadním cípu centrálního tábořiště. Nejde o klasickou kadibudku, ale o plechový barel zakopaný v zemi s klasickým WC prkýnkem a sklopným paravánem s malou stříškou. Do tohoto záchodu rozhodně nepatří nic nerozložitelného a žádný odpad, zejména ne zbytky potravin, vlhčené ubrousky, pleny, vložky, tampony, kondomy a podobně. Nasbíraný obsah je totiž dle potřeby dále kompostován. Do záchodu je možné vylévat šedou a zelenou vodu, pokud možno s minimem chemie. Před odjezdem prosím vždy vše po sobě očistit a poklop poklopit i s paravánem.
- Veškerý odpad prosím pečlivě skladujte v uzavřených obalech a všechen si ho odvezte s sebou, nikde nic nezakopávejte - vyhrabe to zvěř a roztahá po okolí. Přes noc odpad nejlépe zavěste do výšky, aby vám ho zvěř taktéž neroztahala po okolí.
- Elektřina ani voda na pozemku není dostupná. Pod pozemkem ale protéká říčka Srpina, jejíž vodu doporučuji odebírat až cca 1 km proti proudu.
- V západní části tábořiště stojí raketová kamna pro tepelnou úpravu pokrmů. Jako palivo se používají pouze suché větve a větvičky z průklestů porostů (v okolí je jich spousta) a hrabanka z okolí tábořiště. Je zakázáno olamování stromů a keřů! Kamna fungují tak, že v ohništi nejprve založíte oheň pomocí kousku papíru a drobných větviček s malým množstvím hrabanky. Pro roztopení NEPOUŽÍVEJTE žádné chemikálie, podpalovače, ani plasty!!! Po roztopení přikládejte větve a klacky silným napřed. Není nutné je lámat na drobnější klacíky, stačí, aby prošly vstupním otvorem ohniště. Vyčuhující větve podle potřeby postupně zasouvejte až na doraz ohniště. Tím zároveň regulujete intenzitu hoření. Pro vyhasnutí stačí zasunuté větve trošku povytáhnut tak, aby hořící části stále ještě zůstaly v ohništi. Oheň se docela rychle sám postupně utlumí, až zhasne. Pro urychlení vyhasnutí nepoužívejte žádná hasiva (vodu ani hlínu), došlo by k poškození kamen a vašemu opaření. Pochopitelně při nebezpečí vzniku nekontrolovatelného požáru haste vším, co budete mít po ruce. Kamna před i po použití nevymetejte, ani zevnitř nečistěte. To nechte na nás.
- Jiné ohniště zde není a není ani dovoleno nějaké zakládat. Vzhledem k suchu je navíc zapotřebí sledovat, zda v této lokalitě není vyhlášen zákaz rozdělávání otevřeného ohně. Pro jistotu je vhodné provést ohlášení pálení na pozemku přes registraci na webu HZS. Vlastní gril používat můžete s podmínkou, že popel a uhlíky poté vhodíte pouze do ohniště kamen. Protože se na kamnech grilují pokrmy, je v nich trvale zakázáno používat jakékoli chemické přípravky na roztápění, pálit jakýkoli odpad, plasty a podobně. Po celou dobu topení v kamnech i nějakou dobu po něm je zapotřebí monitorovat okolí alespoň v okruhu 20 m, zda někde nějaká jiskra nezaškodila. Nepodceňujte to, sám jsem byl svědkem vznícení vnitřku koruny suché třešně vzdálené 15 metrů od ohniště.
- Omezení pro domácí mazlíčky – mezi stálé obyvatele pozemku patří lišky a jezevci. Lišky obývají sklepy v jihozápadní části zahrádky. Jezevci obývají hrad v severozápadním svahu. Lišky jsou občas k vidění i přes den, jinak hlavně v noci. Jezevci jsou nejsnadněji pozorovatelní zhruba hodinu po západu slunce a nejaktivnější bývají v noci při novoluní (neviditelný měsíc, tmavá noc). Jezevčí hrad má v současnosti 16 vsuků (nor) a aktivně jsou používané momentálně ty uprostřed severního svahu. Proto je vhodné mít všechny psy neustále pod kontrolou a nedopustit jejich vběhnutí do labyrintu hradu. Hrozí jejich zadušení jezevci. Dále se do západní části zahrádky stahuje vysoká z okolí. Divoká prasata se vyskytují ve vzdálenějším okolí, na zahrádce jejich stopy zaznamenány nebyly. Běžně se po celé zahrádce vyskytují zajíci a sem tam bažanti. Pochopitelně i klíšťata jako všude jinde. Komáři jsou výjimečně, někdy je více ovádů.
- Upozornění pro rodiče a děti – nebezpečí pádu do prohlubní! Na odlehlé jihozápadní části pozemku se nachází sklepy stržené budovy, které nyní obývají lišky. Dále je zde nezajištěná bývalá studna, která se teprve bude obezdívat a zakrývat. Tato dvě nebezpečná místa jsou prozatím ohraničena výstražnou páskou.
Příjezd nejdříve: 13:00
Odjezd nejpozději: 12:00
Můžu přijet kdykoliv?